Merkury

Merkury to planeta skałkowa, która krąży najbliżej Słońca w Układzie Słonecznym. Jest to najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym, o podobnej budowie i składzie chemicznym jak Księżyc. Merkury potrzebuje zaledwie 88 dni, aby ukończyć jedno okrążenie wokół Słońca, krążąc z prędkością około 48 km/s.

Powierzchnia Merkurego jest pełna kraterów uderzeniowych, co sugeruje, że planetę uderzało wiele ciał niebieskich w przeszłości. Temperatura na powierzchni Merkurego osiąga ponad 400°C w ciągu dnia i spada do -170°C w nocy.

Merkury nie posiada atmosfery, co oznacza, że na jego powierzchni brak jest wiatru i opadów. Jednak oddziaływanie pola magnetycznego Słońca powoduje powstawanie tzw. „ogonów magnetycznych” wokół planety.

Ze względu na bliskość do Słońca, rok Merkurego jest bardzo krótki, ale jego dzień trwa dłużej niż rok. Oznacza to, że Merkury wykonuje mniej niż dwa obroty wokół własnej osi podczas jednego okrążenia wokół Słońca.

Merkury jest jedną z najmniej zbadanych planet w Układzie Słonecznym, ponieważ trudno jest go obserwować z Ziemi ze względu na jego bliskość do Słońca. Misje kosmiczne, takie jak Messenger, pozwoliły jednak na zgłębienie wiedzy na temat składu chemicznego, struktury geologicznej i historii ewolucji Merkurego.